• peluş müflon suni kürkBiz Kimiz

En son ne zaman peluş bir oyuncakla oynadınız ya da bir çocuğu sevindirdiniz?

Soğuktan korunmak için yakası, içi, kolları kürklü bir mont giydiniz mi hiç?

Ayaklarınızı sıcak tutmak için peluş bir terlik ya da içi muflonlu bir ayakkabınız olmadı mı?

Evinizin güzelliğine güzellik katmak için yere serdiğiniz bir peluş halıya basmanın keyfine vardınız mı?

Yumuşacık peluş bir battaniyeye sarılıp uyudunuz mu hiç?

Askerlik anılarınızın arasında, sizi ısıtan muflonlu parkalarınız var mıydı?

Peluş ,suni kürk ya da müflon...

Hemen hemen hergün karşılaştığınız, dokunduğunuz, taşıdığınız, giydiğiniz pek çok şeyde gördüğünüz işte bu kumaşları biz üretiyoruz.

Öğün Tekstil olarak 1970’lerde perakende ve toptan konfeksiyon alanında başladığımız faaliyetlerimizi 80’li yıllarda toptan kumaş alanında genişleterek, 90’lı yıllarda üretici firma konumuna geldik. Üretimimiz İstanbul’a 1,5 saat uzaklıkta Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti Bilecik’in Osmaneli ilçesinde 10.000m2 kapalı alana kurulu tesislerimizde gerçekleştirilmektedir. Deneyimli kadromuz ve zengin makine parkımız ile yıllık 3.000.000m2 olan üretim kapasitemizi ürün kalitesinden ödün vermeden seçkin müşteri portföyümüze sunmaktayız. Türk ve dünya modasını, yeni trendleri, müşterilerimizden gelen taleplerle bir araya getirerek; her sezon yeni ürünlerle çeşitli sektörlerin ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz.

Gerçek kürk giymenin statü sembolü sayılmadığı, hayvanların kürkleri yüzünden öldürülmediği bir dünya için; ürettiğimiz her metre peluşun doğal hayatın sürekliliğine katkıda bulunduğu inancıyla üretmeye devam ediyoruz.


Ne Üretiyoruz

Muflon, peluş, suni kürk;

Üretimini yaptığımız kumaşların birbirini çağrıştıran benzer adlarıdır hepsi.

Muflon;bilinen yaygın anlamıyla elbiselerin iç tarafında astar olarak ısınma amaçlı kullanılan terbiye edilmiş (post) yünlerin genel adı olsa da sayıları gün geçtikçe azalan Ermenistan, İran ve doğu sınırımızda türünün son temsilcilerinin yaşamaya devam ettiği, şimdiki evcil koyunların atası olan eğri ve iri boynuzlu yabani bir koyun türüdür.

Tarih boyunca bilinen en eski giyim malzemesi olan hayvan postu ve kürk doğada kısıtlı miktarda bulunması sebebiyle her zaman değerli olmuştur. Ancak gerek işlevselliği gerekse güzelliği nedeniyle başta tekstil sektörü olmak üzere insanlığın hiç bir zaman vazgeçemediği bir malzeme olmuştur.

İşte bu değerli hayvan kürklerinin taklit edilmesiyle keşfedilen bir tekstil ürünüdür suni kürk....

İlk defa 1929 yılında Güney Amerika’da yaşayan “Alpaka” isimli memeli bir hayvanın tüyleri kullanılarak suni kürk üretilmeye başlandı. Moda sektörü açısından sadece iki renkte üretilebilmesi ve kunduz, vizon gibi zarif kürklerin yerini tutmamasına rağmen ucuz olması ve sıcak tutması gibi avantajları dikkate alındığında üreticiler suni kürkü geliştirmeye devam ettiler.

1950’lerin ortalarına kadar suni kürk üretimindeki denemeler başarılı sonuçlar elde edemediyse de, bu tarihten itibaren alpakanın tüyleri yerini yeni keşfedilen akrilik malzemeye bırakınca hem daha hafif hem de istenilen renkte suni kürk üretimi mümkün oldu.

Günümüzde çeşitli sentetik ya da doğal malzemeler ve kimyasallar sayesinde doğadaki tüm hayvanların kürklerini taklit etmek, düşük maliyetlerle suni kürkler üretmek ve arzu edilen kaliteli ürünleri elde etmek mümkün hale gelmiştir.

Nerelerde kullanılıyor bu kumaşlar derseniz, sınırları çizilemeyen insanın hayal gücünün sonsuzluğunda uçsuz bucaksız bir dünyada buluyoruz kendimizi. İç giyim, dış giyim, şapkalar, çantalar, ayakkabılar, oyuncaklar, yatak örtüleri, koltuk kılıfları, halılar, klima filtreleri, boya fırçaları, at eğerleri, dekoratif kaplamalar ve bazen bizlerin bile aklına gelmeyen müşterilerimizin belirlediği yüzlerce ürün.

Peki siz olsaydınız nerede kullanırdınız ?